Dilovası'nın Eğitimde ki Acı Tablosu
Reklam
Sabahattin Kahriman

Sabahattin Kahriman

Dilovası'nın Eğitimde ki Acı Tablosu

16 Aralık 2018 - 01:37

Geçtiğimiz aylarda bilindiği gibi 2018 LGS (Liseye Geçiş Sınavı) sonuçları açıklandı. Dilovası ilçesinde maalesef Fen Lisesi düzeyinde okulları kazanan öğrenci sayısı 5 (beş) ‘i geçmedi. Peki, onca emeğe rağmen en iyi liseler diye bilinen Fen Liselerine neden sadece 3-5 öğrenci gidebildi.
Aslında sorun elbette ki Dilovası’nın sosyo-ekonomik düzeyi, veli-öğrenci-öğretmen üçgeninin oturtulamaması, veli duyarlılığı gibi temel nedenlerde…
Ama öyle bir sorun var ki yetkililerin buna cevap vermesi gerekir.
2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında Dilovası İlçesinde 113 tane ücretli öğretmen görev aldı. Bu sayı neredeyse ilçenin öğretmen sayısını %20 sine denk geliyor. Bir ilçe düşünün ki her yıl 100-150 ücretli öğretmen ile çalışmakta ve her yıl her okulda en az 8-10 ücretli öğretmen ile eğitim öğretim tamamlanmakta....
Öğrenciler bile değişen öğretmenlerine yetişemez oldular. Peki Dilovası ilçesinin kaderi nasıl değişecek, kimler nasıl el atacak öğretmen sirkülasyonuna, öğretmenlerin yer değiştirmesine.. Kimler ilçeden sürekli giden öğretmenlere dur diyebilecek..
ÇÖZÜM:  GEBZE İLE KÖRFEZ İLÇELERİNİN DOĞU GÖREVİNDEN ÇIKARILMASIDIR
Dilovasını bilen bilir elbette ama kaderine de razı edilmemelidir. Eğer bakanlık düzeyinden bir şeylere ihtiyaç varsa hemen çözülmelidir. Öğretmenlerin Dilovası’nda ortalama kalma süresi maalesef 2 YIL ile sınırlı. İlçenin Öğretmenleri neredeyse 2-3 yılda bir sürekli değişmektedir. Buna nasıl engel olunabilir peki? Bilindiği gibi 3 yıl önce bakanlık Gebze ilçesinin hepsini,  Körfez ilçesinin ise büyük bölümünü DOĞU GÖREVİ statüsüne aldı. (Doğu Görevi Hizmeti nedir: Kısaca Öğretmenlerin doğu görevi olan bir ilçeden doğu görevi olan farklı bir ilçeye 3 yılda bir gidebilmesidir.) Hal böyle olunca öğretmenler ilk defa Dilovası’na atansa bile hemen 3 yıl içerisinde Körfez ve Gebze ilçelerine gidebilmektedir. Bu sayede de Dilovası’nda öğretmenler sürekli yer değiştirmekte, sirkülasyon sürekli olmakta, öğrenciler öğretmenlerine alışamadan ayrılmakta ve en önemlisi de BAŞARI sağlanamamaktadır. Gebze ve Körfez İlçelerinde ise KADROLU ÖĞRETMEN kadrosu şişmiş durumda. Çünkü kadro boşalsa bile dolduracak ilçe hazır….
  Birileri dur demezse Dilovasındaki bu yama hiçbir zaman kapanmayacak. Sürekli öğretmen açığı kapatılmaya çalışılsa bile yama hep duracak ve hiçbir zaman dikiş tutmayacak desek yeridir.
Ne yapılmalı; Gebze ve Körfez İlçelerinden belirlenen merkez okullar Doğu görevinden çıkarılırsa hem il içerisinde Dilovası’ndan öğretmenler sürekli bu ilçelere gitmek istemeyecekler hem de il dışından öğretmenler bu ilçelere gelmeyeceklerdir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum